NASH

APH hřebci registrovaní N.A.S.H. Registry pro ČR a SR

Prvním homozygotním APH plemenným hřebcem uchovněným americkým N.A.S.H. Registry pro šlechtění plemene NASH v ČR je Docs Sunfire (narozen 23. 2. 2007, zbarvení chestnut tobiano, strakatopuntíkatý s modrým okem, KVH 152 cm, importován z Německa). Hřebec působí od roku 2015 v okrese Nitra, Slovenská republika, podrobnější informace viz Ranc při Studienke.Druhým APH plemeníkem, který úspěšně prošel registračním řízením a byl schválen N.A.S.H. Registry pro připouštění HF klisen, je Silver Summer Bar (13. 4. 2004, zbarvení black tobiano, působil jako plemeník v Belgii, v roce 2011 účast v různých westernových disciplínách – přiježděnostní, rychlostní i dobytkářské). Je pravděpodobné, že ze spojení s haflingskou klisnou bude dávat hříbata ve zbarvení tri-color bay (strakatý hnědák) a je zde také možnost předání černo-bílé barvy. Více fotografií a další informace o tomto hřebci viz Hell Creek Ranch .Dalším APH hřebcem zapsaným v N.A.S.H. Registry je Olenas Valentine (14. 2. 2008 v Německu, zbarvení chestnut tobiano, homozygot pro tobiano gen, KVH 153 cm). Hřebec vyniká harmonickou stavbou těla s výrazným osvalením a pevnými klouby, pod sedlem je klidný a ochotný.

Jeho krásu a dokonalý exteriér dokládají sportovní úspěchy v halterových disciplínách, v nichž obdržel četné vítězné tituly.

Výsledky:
Paint Show 2011, rozhodčí Cynthia Mergaert z Floridy, USA
1. místo Halter Amater Stallion s titulem GRANDCHAMPION
1. místo Halter Open Stallion s titulem vítěz třídy 3letí hřebci

Paint Show 2012, rozhodčí Butch Carson z USA
2. místo Halter Amater s titulem RESERVE GRANDCHAMPION
1. místo Halter Open s titulem vítěz třídy 4letí a starší hřebci

Paint Show 2012, Slovensko
1. místo Halter Open s titulem vítěz třídy čtyřletých a starších hřebců
2krát titul RESERVE GRANDCHAMPION v Halter Amater a Halter Open

Paint Show Jubilee 2013 Ranch Kostelany (2 rozhodčí)
Halter Open 1. místo, 3. místo, 3. místo
Halter Amateur 2. místo, 3. místo, 3. místo
Color Class 2x 1. místo

Podrobnější informace o hřebci naleznete na webu Doupovského ranče.Vynikajícím plemeníkem působícím v chovu N.A.S.H. je Emh Magics Chatan (nar. 2. 5. 2012 v Německu), který zaujme nejen vzácným zbarvením smokey black tobiano s modrým okem, ale jako jediný z českých APH hřebců zapsaných v N.A.S.H. Registry je testovaný jako double homozygot – na tobiano a black (černou barvu), tzn. hříbata po něm budou vždy strakatá a nikdy se nenarodí ryzák, nese také cream gen.
Jedná se o vyššího, silného hřebce, korektní stavby, dobře osvaleného, na pevných nohách, který vyniká výborným charakterem, je velice hodný, absolutně nekonfliktní a klidný i v přítomnosti klisen, učenlivý a ochotný ke spolupráci. Ošetřují ho i děti. Dává kvalitní hříbata v jeho typu s naprosto vyrovnanými charaktery.
Chatan má negativní 5-panel test, pochází z halterové linie a dosáhl cenných úspěchů na Paint Show:

2krát 1. místo Halter Open regular + titul Reserve Champion Stallion
1. místo Color Class, vítěz třídy Tobiano Color Class
trojnásobný vítěz třídy Halter Open regular (1yr., 2yr., 3yr.)

Další informace o hřebci a připouštěcích podmínkách naleznete na webu Ranče pod jasany.V červnu 2017 byl pro N.A.S.H. Registry schválen nový homozygotní APH plemeník Sparklin Tide Greggo (nar. 4. 4. 2010), který vyniká vzácným zbarvením grullo/tobiano a je nositelem dun genu. Elegantně stavěný, velmi ušlechtilý hřebec pochází z reiningové linie, je ochotný k práci, pozorný, jemný a inteligentní. Do ČR byl importován z Německa, má negativní 5-panel test a působí na Ranči 3R, kde také najdete podrobné informace o připouštění.V chovu N.A.S.H. je aktivní i homozygotní black/tobiano APH Jester Royal Smart (nar. 30. 1. 2010), po němž se v roce 2017 narodila kolekce čtyř N.A.S.H. hříbat. Fotografie hřebce i jeho potomků a informace o připouštění naleznete na stránkách Lucky Horse ranče

APH Jester_Royal_Smart

Od roku 2022 působí v plemenitbě N.A.S.H. homozygotní APH hřebec RPJ Bruno Quinci Bar (nar. 24. 4. 2013), KHV 155 cm, v klasickém typu pracovních rančerských koní. Výborně se umístil v halter open reguler již jako roční a dvouletý. Kromě korektní stavby těla, silné kostry, výrazného osvalení a krásné hlavy patří k jeho přednostem zejména skvělá povaha. Je snadno jezditelný dospělými i dětmi, bez problémů pracuje mezi klisnami. V terénu neřeší vodu, brody, strže, výborný do extreme trailu. Plemeník, který zároveň slouží jako spolehlivý rodinný kůň, je opravdu všestranný, chodí také pod anglickým sedlem, skáče. Zúčastňuje se dětských dnů a podobných akcí.

Více informací naleznete na stránkách Ranče pod jasany.